DW-20-13-T-S-600
Mfr.Part #
DW-20-13-T-S-600
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Length - Post (Mating) :
0.520 13.208mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.600 15.240mm
Pbfree Code :
yes
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Filter Feature :
Datasheets
DW-20-13-T-S-600
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black