DW-20-13-T-S-1010
Mfr.Part #
DW-20-13-T-S-1010
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Material :
Phosphor Bronze
No
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Pbfree Code :
yes
1
Published :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
1.010 25.654mm
3 Weeks
Datasheets
DW-20-13-T-S-1010
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black