DW-20-13-L-S-985
Mfr.Part #
DW-20-13-L-S-985
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.985 25.019mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Black
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Post (Mating) :
0.135 3.429mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
DW-20-13-L-S-985
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black