DW-20-13-L-S-700
Mfr.Part #
DW-20-13-L-S-700
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Total Number of Contacts :
30
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
Length - Post (Mating) :
0.420 10.668mm
UL Flammability Code :
94V-0
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
20
Datasheets
DW-20-13-L-S-700
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black