DW-20-12-T-S-375
Mfr.Part #
DW-20-12-T-S-375
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
20
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Length - Tail :
0.110 2.794mm
ROHS3 Compliant
Published :
Length - Post (Mating) :
0.545 13.843mm
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Length - Stack Height :
0.375 9.525mm
Datasheets
DW-20-12-T-S-375
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black