DW-20-12-L-S-600
Mfr.Part #
DW-20-12-L-S-600
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Not Applicable
Number of Contacts :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.320 8.128mm
Length - Stack Height :
0.600 15.240mm
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Termination :
Solder
Published :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DW-20-12-L-S-600
Flex Stack, DW Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black