DW-20-12-G-S-910
Mfr.Part #
DW-20-12-G-S-910
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mixed Contacts :
Length - Post (Mating) :
0.010 0.254mm
Mounting Type :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Stack Height :
0.910 23.114mm
Number of Positions :
20
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
20
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Series :
Flex Stack, DW
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-20-12-G-S-910
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black