DW-20-11-G-D-787
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-20-11-G-D-787
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Length - Post (Mating) :
0.033 0.838mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
IEC Conformance :
No
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Series :
Flex Stack, DW
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Color :
Black
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
Mount :
Through Hole
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Stack Height :
0.787 20.000mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
3 Weeks
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
40
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
Datasheets
DW-20-11-G-D-787
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black