DW-20-10-T-S-500
Mfr.Part #
DW-20-10-T-S-500
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
3 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Series :
Flex Stack, DW
Pbfree Code :
yes
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
20
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Bulk
Datasheets
DW-20-10-T-S-500
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black