DW-20-10-T-S-470
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-20-10-T-S-470
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Post (Mating) :
0.250 6.350mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.470 11.938mm
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
DIN Conformance :
No
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
MIL Conformance :
No
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Total Number of Contacts :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Number of Positions :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Flex Stack, DW
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Datasheets
DW-20-10-T-S-470
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black