DW-19-20-L-S-650
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-19-20-L-S-650
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
19
JESD-609 Code :
e3
Length - Tail :
0.110 2.794mm
MIL Conformance :
No
Series :
Flex Stack, DW
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
3 Weeks
DIN Conformance :
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
IEC Conformance :
Length - Stack Height :
0.650 16.510mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.370 9.400mm
Termination :
Solder
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Color :
Black
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
19
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Datasheets
DW-19-20-L-S-650
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 19 Positions Black