DW-18-20-L-S-400
Mfr.Part #
DW-18-20-L-S-400
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.400 10.160mm
Number of Rows :
1
Gender :
Number of Positions :
18
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mount :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Total Number of Contacts :
18
Radiation Hardening :
Length - Post (Mating) :
0.620 15.748mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Datasheets
DW-18-20-L-S-400
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black