DW-18-19-F-S-1010
Mfr.Part #
DW-18-19-F-S-1010
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Flex Stack, DW
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
MIL Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
1.330 33.782mm
IEC Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.210 5.334mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Stack Height :
1.010 25.654mm