DW-18-15-T-S-360
Mfr.Part #
DW-18-15-T-S-360
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H TIN
No
Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.360 9.144mm
Length - Post (Mating) :
0.160 4.064mm
No
Radiation Hardening :
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Filter Feature :
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
BOARD STACKING CONNECTOR
Datasheets
DW-18-15-T-S-360
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black