DW-18-13-G-S-890
Mfr.Part #
DW-18-13-G-S-890
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Solder
Radiation Hardening :
No
Length - Stack Height :
0.890 22.606mm
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Pitch :
0.100 2.54mm
1
Mount :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Published :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.230 5.842mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ROHS3 Compliant
Datasheets
DW-18-13-G-S-890
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black