DW-18-11-S-S-700
Mfr.Part #
DW-18-11-S-S-700
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
No
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
Filter Feature :
No
Published :
Flex Stack, DW
Mount :
Bulk
HTS Code :
Gold
Radiation Hardening :
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.100 2.54mm
Through Hole
Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DW-18-11-S-S-700
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black