DW-18-11-S-S-550
Mfr.Part #
DW-18-11-S-S-550
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Radiation Hardening :
Length - Stack Height :
0.550 13.970mm
Filter Feature :
DIN Conformance :
Gender :
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
30.0μin 0.76μm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Length - Post (Mating) :
0.270 6.858mm
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DW-18-11-S-S-550
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black