DW-18-11-S-S-500
Mfr.Part #
DW-18-11-S-S-500
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
18
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.500 12.700mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Gold
Gender :
Male
Radiation Hardening :
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Length - Post (Mating) :
0.320 8.128mm
Mount :
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
DW-18-11-S-S-500
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black