DW-18-11-S-S-472
Mfr.Part #
DW-18-11-S-S-472
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Flex Stack, DW
Contact Gender :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Stack Height :
0.472 11.989mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Published :
Length - Post (Mating) :
0.348 8.839mm
30.0μin 0.76μm
JESD-609 Code :
e3
Total Number of Contacts :
18
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Datasheets
DW-18-11-S-S-472
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black