DW-18-11-L-S-470
Mfr.Part #
DW-18-11-L-S-470
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
10.0μin 0.25μm
Length - Post (Mating) :
0.350 8.890mm
3 Weeks
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
0.470 11.938mm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DW-18-11-L-S-470
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black