DW-18-11-G-S-710
Mfr.Part #
DW-18-11-G-S-710
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Stack Height :
0.710 18.034mm
No
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DW-18-11-G-S-710
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black