DW-18-11-G-S-700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-18-11-G-S-700
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Published :
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Color :
Black
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mount :
Through Hole
Series :
Flex Stack, DW
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
Mixed Contacts :
Number of Positions :
18
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Factory Lead Time :
3 Weeks
MIL Conformance :
Filter Feature :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Pitch :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
Number of Rows :
1
Datasheets
DW-18-11-G-S-700
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black