DW-18-10-F-S-545
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-18-10-F-S-545
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Overall Pin :
0.830 21.082mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
MIL Conformance :
No
Contact Gender :
Male
DIN Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.175 4.445mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mixed Contacts :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Total Number of Contacts :
18
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Filter Feature :
Series :
Flex Stack, DW
Length - Stack Height :
0.545 13.843mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
DW-18-10-F-S-545
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black