DW-18-08-L-S-355
Mfr.Part #
DW-18-08-L-S-355
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Stack Height :
0.355 9.017mm
Length - Post (Mating) :
0.065 1.651mm
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
18
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
DW-18-08-L-S-355
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black