DW-17-20-T-S-875
Mfr.Part #
DW-17-20-T-S-875
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN
GENERAL PURPOSE
Gender :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
17
Length - Post (Mating) :
0.145 3.683mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Mixed Contacts :
Mount :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.875 22.225mm
Total Number of Contacts :
17
JESD-609 Code :
e3
Filter Feature :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Datasheets
DW-17-20-T-S-875
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black