DW-17-15-T-S-360
Mfr.Part #
DW-17-15-T-S-360
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
Length - Post (Mating) :
0.160 4.064mm
Length - Stack Height :
0.360 9.144mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Datasheets
DW-17-15-T-S-360
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black