DW-17-14-G-S-1080
Mfr.Part #
DW-17-14-G-S-1080
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H
Not Applicable
Published :
yes
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
JESD-609 Code :
e4
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Post (Mating) :
0.240 6.096mm
Length - Stack Height :
1.080 27.432mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DW-17-14-G-S-1080
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black