DW-17-12-G-S-550
Mfr.Part #
DW-17-12-G-S-550
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.370 9.400mm
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Total Number of Contacts :
17
Published :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Length - Stack Height :
0.550 13.970mm
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Datasheets
DW-17-12-G-S-550
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black