DW-17-11-T-S-710
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-17-11-T-S-710
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
DIN Conformance :
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Length - Post (Mating) :
0.110 2.794mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
17
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
0.710 18.034mm
Series :
Flex Stack, DW
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Termination :
Solder
Color :
Black
Number of Positions :
17
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
Gender :
Male
Datasheets
DW-17-11-T-S-710
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black