DW-17-08-T-S-290
Mfr.Part #
DW-17-08-T-S-290
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H TIN
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mount :
Number of Positions :
17
Length - Post (Mating) :
0.130 3.302mm
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Gender :
3 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
0.290 7.366mm
Total Number of Contacts :
17
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-17-08-T-S-290
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black