DW-17-08-L-S-200
Mfr.Part #
DW-17-08-L-S-200
Description
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
Solder
Number of Contacts :
17
Mount :
Through Hole
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
17
Gender :
Male
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
DW-17-08-L-S-200
Flex Stack, DW Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 17 Positions Black