DW-16-14-G-S-1200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-16-14-G-S-1200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
Male
Number of Positions :
16
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
MIL Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Stack Height :
1.200 30.480mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Series :
Flex Stack, DW
Termination :
Solder
Pitch :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Post (Mating) :
0.120 3.048mm
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Total Number of Contacts :
16
Published :
Filter Feature :
Length - Overall Pin :
1.430 36.322mm
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Color :
Black
Datasheets
DW-16-14-G-S-1200
Samtec, Inc. DW-16-14-G-S-1200
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black