DW-16-13-S-S-910
Mfr.Part #
DW-16-13-S-S-910
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
1
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
1.230 31.242mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Post (Mating) :
0.210 5.334mm
Color :
Black
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
16
Flex Stack, DW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0