DW-16-11-L-S-724
Mfr.Part #
DW-16-11-L-S-724
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
3 Weeks
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Stack Height :
0.724 18.390mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Length - Post (Mating) :
0.096 2.438mm
No
Gender :
Male
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mount :
Total Number of Contacts :
16
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
16
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DW-16-11-L-S-724
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black