DW-16-08-S-S-200
Mfr.Part #
DW-16-08-S-S-200
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Number of Positions :
16
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Color :
Black
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
16
Mixed Contacts :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Published :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
1
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
DW-16-08-S-S-200
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black