DW-16-08-FM-D-406
Mfr.Part #
DW-16-08-FM-D-406
Description
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H
Through Hole
Length - Termination :
0.11 inch
Body Depth :
0.406 inch
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Color :
Black
BOARD STACKING CONNECTOR
HTS Code :
Body/Shell Style :
Receptacle
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
2
Mixed Contacts :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Length or Diameter :
1.6 inch
3 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00μin 0.076μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Flex Stack, DW
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Number of Positions :
32
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Length - Stack Height :
0.406 10.312mm
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYESTER
Plating Thickness :
FLASH inch
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
32
IEC Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.014 0.356mm
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
Datasheets
DW-16-08-FM-D-406
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 32 Positions Black