DW-15-08-S-S-200-LL
Mfr.Part #
DW-15-08-S-S-200-LL
Description
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H
Solder
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Total Number of Contacts :
15
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
Length - Overall Pin :
0.530 13.462mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.220 5.588mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Color :
Black
3 Weeks
Samtec, Inc. DW-15-08-S-S-200-LL
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 15 Positions Black