DW-14-20-L-S-700
Mfr.Part #
DW-14-20-L-S-700
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Black
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
14
Length - Post (Mating) :
0.320 8.128mm
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
DIN Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Stack Height :
0.700 17.780mm
Total Number of Contacts :
14
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
BOARD STACKING CONNECTOR
Radiation Hardening :
Datasheets
DW-14-20-L-S-700
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black