DW-14-15-S-S-280
Mfr.Part #
DW-14-15-S-S-280
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Length - Post (Mating) :
0.240 6.096mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
3 Weeks
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
MIL Conformance :
Length - Stack Height :
0.280 7.112mm
Mixed Contacts :
Datasheets
DW-14-15-S-S-280
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black