DW-14-12-T-S-790
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-14-12-T-S-790
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
IEC Conformance :
No
Length - Overall Pin :
1.030 26.162mm
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Length - Post (Mating) :
0.130 3.302mm
Radiation Hardening :
Number of Positions :
14
Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Number of Rows :
1
Filter Feature :
Length - Stack Height :
0.790 20.066mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Total Number of Contacts :
14
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Series :
Flex Stack, DW
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
DW-14-12-T-S-790
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black