DW-14-11-L-S-586
Mfr.Part #
DW-14-11-L-S-586
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Solder
Gender :
Length - Stack Height :
0.586 14.884mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Total Number of Contacts :
14
Number of Positions :
14
Length - Post (Mating) :
0.234 5.944mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
Datasheets
DW-14-11-L-S-586
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black