DW-14-11-L-S-510
Mfr.Part #
DW-14-11-L-S-510
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Bulk
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Radiation Hardening :
No
Length - Stack Height :
0.510 12.954mm
Length - Post (Mating) :
0.310 7.874mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Overall Pin :
0.930 23.622mm
Number of Positions :
14
Length - Tail :
0.110 2.794mm
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Total Number of Contacts :
14
Flex Stack, DW
Published :
Termination :
Solder
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Datasheets
DW-14-11-L-S-510
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 14 Positions Black