DW-12-20-S-S-625
Mfr.Part #
DW-12-20-S-S-625
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
1
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Length - Stack Height :
0.625 15.875mm
MIL Conformance :
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
12
Length - Post (Mating) :
0.395 10.033mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Color :
Black
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
12
Pitch :
0.100 2.54mm
3 Weeks
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Datasheets
DW-12-20-S-S-625
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black