DW-12-09-S-S-455
Mfr.Part #
DW-12-09-S-S-455
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
BOARD STACKING CONNECTOR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Number of Positions :
12
Total Number of Contacts :
12
Length - Post (Mating) :
0.165 4.191mm
Published :
DIN Conformance :
Length - Stack Height :
0.455 11.557mm
Filter Feature :
Mounting Type :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
UL Flammability Code :
94V-0