DW-12-09-S-S-445
Mfr.Part #
DW-12-09-S-S-445
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
MIL Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Rows :
1
Color :
Black
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
JESD-609 Code :
e3
Length - Stack Height :
0.445 11.303mm
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
12
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mixed Contacts :
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Filter Feature :
Series :
Flex Stack, DW
Length - Overall Pin :
0.730 18.542mm
Radiation Hardening :
Length - Post (Mating) :
0.175 4.445mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mount :
Through Hole
Datasheets
DW-12-09-S-S-445
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 12 Positions Black