DW-11-20-T-S-875
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-11-20-T-S-875
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Post (Mating) :
0.145 3.683mm
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Color :
Black
Number of Positions :
11
DIN Conformance :
Length - Stack Height :
0.875 22.225mm