DW-10-20-L-D-784
Mfr.Part #
DW-10-20-L-D-784
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Black
UL Flammability Code :
94V-0
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Length - Tail :
0.110 2.794mm
MIL Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Length - Post (Mating) :
0.236 5.994mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Stack Height :
0.784 19.914mm
10.0μin 0.25μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DW-10-20-L-D-784
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black