DW-10-20-L-D-690
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DW-10-20-L-D-690
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Length - Stack Height :
0.690 17.526mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Color :
Black
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
1.130 28.702mm
Number of Positions :
20
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
20
Packaging :
Bulk
Length - Post (Mating) :
0.330 8.382mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Gender :
Male
Series :
Flex Stack, DW
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
Datasheets
DW-10-20-L-D-690
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black