DW-10-15-T-S-480
Mfr.Part #
DW-10-15-T-S-480
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
3 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Flex Stack, DW
Contact Gender :
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Length - Post (Mating) :
0.040 1.016mm
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
10
Filter Feature :
Length - Stack Height :
0.480 12.192mm
Number of Positions :
10
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Datasheets
DW-10-15-T-S-480
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black