DW-10-15-G-S-250
Mfr.Part #
DW-10-15-G-S-250
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Stock
17
In Stock :
17
Length - Tail :
0.110 2.794mm
Length - Overall Pin :
0.630 16.002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Contact Gender :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
10
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Post (Mating) :
0.270 6.858mm
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
Number of Positions :
10
Mixed Contacts :
Datasheets
DW-10-15-G-S-250
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black